Trenky.sk
+421 908 308 406
info@trenky.sk

Materiály

Nami ponúkané produkty sú vyrobené z rôznych materiálov, ktoré poskytujú prádlu odlišné vlastnosti. Vyberať teda môžete nielen podľa výrobcu, ceny alebo farby, ale tiež podľa splnenia Vašich požiadavkov na vlastnosti prádla.


BAVLNA

Pre spotrebiteľa je najdôležitejšie to, že má dobrú pevnosť v ťahu (tá sa za mokra dokonca zvyšuje až o 20 %), čo znamená, že je vhodná pre výrobu prádla s potrebou častého pranie, nakoľko sa pri praní tak neopotrebováva.
Ďalšou veľkou výhodou je, že výrobky z bavlny sú príjemné na dotyk a môžu sať značné množstvo vlhkosti, napríklad potu.

K nevýhodám tejto suroviny patrí, že sa výrobky z bavlny ľahko krčia, žmolkujú a len obmedzene chránia proti chladu. 

Možnosť prania až na 90°C

POLYESTER

Polyesterové vlákna syntetické výrobky, pri výrobe ktorých je ako hlavná surovina používaná ropa.

K najdôležitejším kladným vlastnostiam patrí vysoká odolnosť na svetle a proti mikroorganizmom, malá navĺhavosť a teda rýchle sušenie, pri častom praní sa natoľko nežmolkuje, svojim leskom i na dotyk je veľmi podobný prírodnému hodvábu.

Miešaním prírodných vlákien s polyesterom se dosiahne v mnohých smeroch zlepšenie úžitkových vlastností priadze . Tkaniny zo zmesí s polyesterom sú napríklad ľahšie a menej krčivé, pevnejšie a trvanlivejšie. Podobné je to u zmesí polyester/vlna.

Doporučená skôr nižšia teplota prania (do 40°C)

 

ELASTAN

Spravidla je vtkávaný do iných materiálov pre zlepšenie ich funkčných vlastností. Elastické vlákna sa dajú natiahnuť na najmenej trojnásobnú dĺžku a po uvoľnení ťahu sa vrátia na (takmer) pôvodný rozmer.
Nevýhodou týchto elastických vlákien je, že majú pomerne nízku pevnosť v odere, preto sa v tkaninách objavujú iba v menšej miere.

Tiež sa odporúča skôr nižšia teplota prania (do 40°C)

 

NYLON

Prvé syntetické vlákno, ktoré bolo vyrobené, malo komerčný úspech a používa sa dodnes. Jedná sa o umelé vlákno, ktorého vlastnosti sú podobné, a často ešte lepšie než vlákna prírodné, ako je vlna, bavlna alebo hodváb.

Nižšia doporučená teplota prania

 

SATÉN

Táto tkanina sa vyrába prevažne z priadze z nekonečných vlákien (prírodný hodvábviskózapolyesterpolyamid) alebo tiež z bavlny.
Šijú sa z neho povlaky na periny a posteľné prádlo, je teda vhodný tiež na výrobu spodného prádla využívaného na spanie alebo domáce leňošenie.

Jeho povrch je príjemný na dotyk a lesklý, nežmolkuje sa.

Odporučená teplota prania do 30°C alebo ručné pranie